Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Seniorzy na wycieczce w Leżajsku, Łańcucie i Rzeszowie

Utworzono dnia 18.08.2010
Czcionka:

Seniorzy na wycieczce w Leżajsku, Łańcucie i Rzeszowie

W ramach działalności "Klubu Integracji Międzypokoleniowej" działającego przy Gminnej Bibliotece Publicznej w Ciepielowie, seniorzy gminy Ciepielów – razem 50 osób – uczestniczyli w wycieczce na trasie Ciepielów – Leżajsk – Łańcut – Rzeszów. Wszyscy zwarci, gotowi i zniecierpliwieni wyruszyliśmy o godzinie 6 rano 18 sierpnia 2010 roku. Jako pierwszą zwiedziliśmy Bazylikę Zwiastowania NMP w Leżajsku. Bazylika jest jednym z najcenniejszych zabytków architektury i sztuki sakralnej z przełomu renesansu i baroku. Następnie przejechaliśmy do Łańcuta i zwiedziliśmy Muzeum Gorzelnictwa, Muzeum Zamku, Parku, Powozowni.

Siedzibę Muzeum Gorzelnictwa zlokalizowano w zaprojektowanym przez Ludwika Boguchwalskiego klasycystycznym dworku, którym od 1970 r. opiekuje się Fabryka Wódek w Łańcucie. W aranżowanych w stylu i duchu końca XIX w. wnętrzach muzeum mogliśmy prześledzić rozwój i poznać życie codzienne Fabryki. Fotografie, dawne dokumenty, dyplomy, stare etykiety, zachowane butelki o bardzo wyszukanych kształtach. Dworek – Muzeum otoczony jest parkiem. Przed frontonem budynku dwie białe ławeczki zapraszają do odpoczynku, po którym udaliśmy się do Zamku w Łańcucie. Zamek jest jedną  z najpiękniejszych rezydencji arystokratycznych w Polsce. Słynie ze znakomitych wnętrz mieszkalnych oraz niezwykle interesującej kolekcji pojazdów konnych. Zespół pałacowy otacza stary, malowniczy park w stylu angielskim, w którym wznoszą się liczne pawilony i zabudowania gospodarcze, ściśle niegdyś związane z codziennym życiem łańcuckiej rezydencji.

Kolejnym punktem wycieczki był przejazd do Rzeszowa. Tam wszyscy uczestnicy wycieczki, mieli zagwarantowany obiad. Nasz przewodnik oprowadził nas po Rynku i Podziemnej Trasie Turystycznej o długości 213 m, obejmującej ponad 34 piwnic pod płytą rynku.  Sercem rzeszowskiej Starówki jest Rynek o kształcie nierównomiernego czworoboku. To centralne miejsce Rzeszowa. Z jego naroży wybiegają reprezentacyjne ulice, m.in.: A. Mickiewicza, T. Kościuszki czy Matejki. Zabudowane są trzy pierzeje Rynku – południowa, wschodnia i północna. Stoją tu jednopiętrowe i dwupiętrowe kamieniczki powstałe w okresie XV – XIX w., wszystkie przebudowane po wielkim pożarze w 1842 r. W pierzei zachodniej zachował się jedynie Ratusz. Cała zabudowa Rynku była zagrożona podziemnymi korytarzami ciągnącymi się pod placem, jednak prowadzone w ostatnich latach prace zabezpieczyły je przed popadnięciem w ruinę.

Najokazalszą budowlą w Rynku jest Ratusz stojący samotnie w narożu zachodniej pierzei. Jego początki sięgają schyłku XVI w., zbudował go Mikołaj Spytka Ligęza. Adaptację budynku Ratusza dla potrzeb Rady Miejskiej podjęto w II połowie XIX w. Wtedy to nadbudowano drugie piętro, wykonano reprezentacyjną klatkę schodową, a nad nią dwie wieżyczki. Przedłużono budynek w kierunku wschodnim o część opartą na arkadach, urządzając na piętrze dużą salę obrad. Podczas tych prac Ratusz otrzymał modny wówczas wystrój pseudogotycki. Szczyt ozdobiono zegarem, a ponad nim umieszczono orła wykonanego z pozłacanej blachy miedzianej.

Wycieczka przebiegała w bardzo serdecznej i przyjaznej atmosferze. Na zakończenie wszyscy mieli czas wolny, aby móc zakupić pamiątki. Wróciliśmy zmęczeni, ale przede wszystkim z uśmiechami na twarzach, wzbogaceni o nowe wrażenia i niezapomniane przeżycia. Wycieczka została zorganizowana przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Ciepielowie ze środków Poakcesyjnego Programu Wsparcia Obszarów Wiejskich w ramach usług dla osób starszych.

Galeria

Utworzono dnia 16.07.2015, 10:08

Pogoda

Zegar

Kalendarium

Kwiecień 2024
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Imieniny

Licznik odwiedzin:

Wszystkich: 15914

Książka