• Związek Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych Koło Gminne w Ciepielowie

Związek Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych Koła Gminnego w Ciepielowie funkcjonuje pod obecną nazwą od 1990 roku. Wcześniej był to Związek Bojowników o Wolność i Demokrację Koło Terenowe w Ciepielowie, założony w 1972 roku przez Wacława Zaborskiego.  Wówczas w skład zarządu wchodzili: prezes –Władysław Baczkowski, zastępca prezesa – Franciszek Bańcerowski, sekretarz – Jan Trojacki, skarbnik – Helena Lachowska. W terenie funkcjonowało wtedy 6 kół w miejscowościach: Antoniów, Bąkowa, Łaziska, Pcin, Świesielice i Wielgie, zrzeszających razem 222 członków zwyczajnych i 26 członków podopiecznych.

Obecnie siedziba związku mieści się w Ciepielowie przy ul. Jana Kochanowskiego 4. W skład zarządu wchodzą: prezes – Stanisław Gębka, sekretarz – Marianna Bębenek, skarbnik – Stanisław Miller. Związek Kombatantów liczy 39 członków zwyczajnych (weteranów - żołnierzy walk frontowych i organizacji podziemnych ruchu oporu) i 39 członków podopiecznych (głównie wdowy i wdowcy po kombatantach). Wielu z nich uhonorowanych jest stopniem oficerskim Wojska Polskiego.

Związek jest organizacją kombatancką o charakterze wielośrodowiskowym, zrzeszającym obywateli polskich, którzy walczyli o wolność, suwerenność i niepodległość Ojczyzny w formacjach: Wojska Polskiego, sojuszniczych armii państw koalicji antyhitlerowskiej, podziemnych organizacji ruchu oporu oraz byłych więźniów hitlerowskich obozów koncentracyjnych i stalinowskich łagrów.

Związek Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych (ZKRP i BWP), działa na podstawie Statutu, Prawa o Stowarzyszeniach, Ustawy o kombatantach. Związek posiada osobowość prawną.

Celami Związku są: kształtowanie aktywnych postaw w działaniu dla dobra Ojczyzny i tworzenie warunków do współpracy środowisk kombatanckich w imię nadrzędnych interesów narodu i państwa; otaczanie opieką członków Związku i pozostałych po nich wdów i wdowców oraz osób niepełnosprawnych, zwłaszcza w zakresie spraw socjalnych i zdrowotnych; popularyzowanie i utrwalanie w pamięci społecznej dziejów walk niepodległościowych oraz udział w procesie wychowania młodzieży w duchu patriotyzmu i obywatelskiego oddania Ojczyźnie; czuwanie nad patriotyczną i obywatelską postawą swych członków, utrzymywanie więzi koleżeńskich, samopomoc oraz wzajemną życzliwość; reprezentowanie interesów swych członków wobec władz organów administracji państwowej i samorządowej oraz instytucji i organizacji społecznych, obrona godności i honoru członków Związku; działanie na rzecz otaczania opieką miejsc pamięci narodowej; umacnianie solidarności kombatantów w kraju i za granicą.

Związek Kombatantów działający w Ciepielowie przeprowadza i uczestniczy w uroczystościach patriotyczno-religijnych, m. in. co roku w drugą niedzielę września, bierze udział w uroczystościach związanych z obchodami rocznicy mordu jeńców wojennych w Dąbrowie, uświetniając swoją obecnością to wydarzenie. Z inicjatywy związku odbywają się również uroczystości pod pomnikiem pułkownika Jana Sońty „Ośki”, usytuowanym przed budynkiem gimnazjum, poświęcone pamięci pomordowanych w czasie II wojny światowej mieszkańców  gminy Ciepielów.

Związek sprawuje opiekę nad miejscami upamiętniającymi męczeńską śmierć za wolną Ojczyznę. Od 2005 roku miejsce pamięci pod Dąbrową z inicjatywy samorządu gminy i przy finansowym wsparciu koła kombatantów przybrało nowy wygląd. Przeprowadzono tam następujące prace modernizacyjno-budowlane: ułożono chodniki z kostki brukowej, zasilono trawę, wzniesiono maszt dla flagi narodowej, odnowiono pomnik i grób żołnierzy, utwardzono teren parkingu. W centralnym punkcie ustawiono kaplicę oraz tablicę informacyjną. Związek Kombatancki przeprowadził również renowację pomnika w Starym Ciepielowie.

Kombatanci biorą udział w różnych imprezach organizowanych przez szkoły, m.in. święcie niepodległości, konkursie poezji i pieśni patriotycznej. Ich uczestnictwo w tych uroczystościach ma duży walor wychowawczy, gdyż uczniowie mogą spotkać się i osobiście porozmawiać z uczestnikami walk o niepodległość. Szczególne zasługi dla działalności związku miał, nieżyjący już pułkownik Władysław Owczarek ps. „Bula”, ostatni dowódca Batalionów Chłopskich.