Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

• Zespół Ludowy „Po Co Ci To?” z Wielgiego

Czcionka:

Zespół Ludowy „Po Co Ci To?” powstał w roku 1984. Jego założycielką jest Maria Skupień. Od 2004 roku kierownikiem zespołu jest Iwona Giemza. Patronat nad zespołem ma Urząd Gminy w Ciepielowie, a opiekę sprawuje Renata Gołębiowska-Ambrozik - dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Ciepielowie.

Członkowie zespołu obecnie to 16 pań i 3 panów z miejscowości Wielgie i Marianki: Halina Fabiszewska, Iwona Giemza, Halina Granisz, Zofia Jarosz, Genowefa Koniusz, Jan Koptas, Maria Koptas, Irena Lenart, Urszula Mirecka, Grażyna Nowotnik, Stanisława Pięta, Krystyna Podlak, Zofia Siwiec, Maria Sulima, Rozalia Świostek, Kazimiera Wojciechowska, Franciszek Wojciechowski - grający na akordeonie i bębnie, Stanisław Wolak - grający na akordeonie, Teresa Wójcik.

W 2009 roku zespół uroczyście obchodził 25-lecie swojego istnienia i działania. Panie i panowie doskonalą swój warsztat artystyczny na licznych próbach organizowanych w Domu Ludowym w Wielgiem, miło spędzając przy tym czas. Co roku kapela bierze czynny udział w różnych imprezach środowiskowych, festynach, dożynkach, konkursach, organizowanych zarówno w naszej, jak i sąsiednich gminach. Są to m.in. Festiwal Folkloru i Twórczości Nieprofesjonalnej „Powiśle” w Lipsku, organizowanym przez Lipskie Centrum Kultury; Festiwal Folkloru im. Józefa Myszki w Iłży, organizowany przez Dom Kultury w Iłży; Festiwal Produktów Regionalnych organizowany przez Stowarzyszenie „Dziedzictwo i Rozwój” w Zwoleniu; Biesiada zespołów i twórców ludowych pod hasłem „Z tradycją przy biesiadnym stole”, organizowana przez Lipskie Centrum Kultury oraz w lokalnych imprezach takich jak: Dzień Seniora, Dzień Babci i Dziadka, Dzień Strażaka i in.

Kapela może się poszczycić licznymi sukcesami i zdobytymi nagrodami, w ostatnich latach m.in.: wyróżnienie w kategorii – zespoły w Festiwalu Folkloru i Twórczości Nieprofesjonalnej „Powiśle” w Lipsku, organizowanym przez Lipskie Centrum Kultury; wyróżnienie w kategorii – zespoły w Festiwalu Folkloru im. Józefa Myszki w Iłży, organizowany przez Dom Kultury w Iłży; członkini zespołu pani Halina Granisz: I miejsce w kategorii solista w Festiwalu Folkloru i Twórczości Nieprofesjonalnej „Powiśle” 2011 w Lipsku, III miejsce w kategorii solista w Festiwalu Folkloru i Twórczości Nieprofesjonalnej „Powiśle” 2012 w Lipsku; wyróżnienie w V Festiwalu Produktów Regionalnych organizowanym przez Stowarzyszenie „Dziedzictwo i Rozwój” w Zwoleniu; III miejsce za „Stroik – Świąteczny akcent” w VI Festiwalu Produktów Regionalnych zorganizowanym przez Stowarzyszenie „Dziedzictwo i Rozwój” w Zwoleniu.

Zespół prezentuje pieśni i gawędy pochodzące z Wielgiego i z okolic doliny rzeki Iłżanki, a także własne kompozycje. Na repertuar składają się również pieśni patriotyczne i kościelne oraz skecze i monologi zasłyszane i zbierane od starszych pokoleń. Do najbardziej zasłużonych wykonawców i twórców zaliczyć należy śpiewaczki: Iwonę Giemzę, Halinę Granisz, Marię Koptas, Zofię Siwiec.

W 2009 r. w ramach Poakcesyjnego Programu Wsparcia Obszarów Wiejskich - program integracji społecznej, uszyto i zakupiono dla zespołu nowe stroje ludowe i buty, których nie powstydziliby się nawet profesjonaliści.

Członkowie zespołu wzięli udział w kilku wycieczkach krajoznawczo – turystycznych ufundowanych przez Wójta Gminy Ciepielów Artura Szewczyka w nagrodę za działalność w zespole i reprezentowanie gminy.

 

 

Pogoda

Zegar

Kalendarium

Kwiecień 2024
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Imieniny

Książka