• Gminna Biblioteka Publiczna w Ciepielowie

Gminna Biblioteka Publiczna w Ciepielowie powstała 2 lutego 1947 r. Od listopada 1994 r. mieści się w budynku Ochotniczej Straży Pożarnej w Ciepielowie przy ulicy Jana Kochanowskiego 4.

GBP w Ciepielowie na podstawie Uchwały Nr XX/79/2004 Rady Gminy Ciepielów z dnia 29 grudnia 2004 r. jest gminną instytucją kultury wpisaną do Rejestru Instytucji Kultury, prowadzonego przez Gminę Ciepielów, pod nr 1 z dnia 29 grudnia 2004 r. i posiada osobowość prawną.

Od 1971 r. do 2007 r. dyrektorem biblioteki była pani Teresa Herbowicz, obecnie tę funkcję pełni pani Renata Gołębiowska-Ambrozik. W bibliotece od 1982 r. pracuje również pani Bożena Gajek, obecnie na stanowisku starszego bibliotekarza.

Biblioteka gromadzi zbiory o charakterze uniwersalnym, obejmującym literaturę piękną polską i obcą dla dzieci, młodzieży i dorosłych, literaturę popularnonaukową, literaturę dotyczącą regionu. Księgozbiór jest systematycznie uzupełniany i aktualizowany z uwzględnieniem potrzeb, zainteresowań i poszukiwań czytelników.

Biblioteka posiada 20 181 woluminów. Z jej zasobów obecnie korzysta 564 czytelników, którzy rocznie wypożyczają około 11 700 książek. Na miejscu udostępnia się w ciągu roku około 800 pozycji.

Biblioteka oferuje swoim czytelnikom: nieodpłatne korzystanie z czytelni internetowej (do dyspozycji czytelników są trzy stanowiska komputerowe z programu IKONKA); wystawy książek, malarstwa; spotkania ze znanymi ludźmi; spotkania dla najmłodszych czytelników i lekcje biblioteczne; spotkania poetyckie; cykliczny konkurs recytatorski pt.: „Mały człowiek dużo potrafi” (współpraca z  Przedszkolem Samorządowym w Ciepielowie); kącik dla malucha w bibliotece (zabawki, puzzle, mini czytelnia); głośne czytanie w ramach ogólnopolskiej akcji „Cała Polska czyta dzieciom”.

Biblioteka sprawuje bezpośrednią opiekę nad Zespołem Ludowym „Po Co Ci To?”, reprezentującym gminę Ciepielów na dożynkach i innych imprezach środowiskowych.

Biblioteka posiada biblioteczny program MAK 4.3a, szczególnie przydatny do prowadzenia baz o charakterze katalogów i kartotek w bibliotekach.

W strukturze organizacyjnej biblioteki znajdują się dwie filie biblioteczne: w Czerwonej i w Wielgiem.

Obecnie w bibliotece głównej, jak i filiach wdrażany jest nowy system biblioteczny Mak Plus. Stworzenie elektronicznego katalogu bibliotecznego, bazy użytkowników placówki, rejestracja wypożyczeń i udostepnień zasobów oraz prowadzenie statystyki bibliotecznej to wszystko z pewnością podniesie jakość pracy i będzie dużym udogodnieniem dla czytelników.