• Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów Oddział Rejonowy w Ciepielowie

Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów Oddział Rejonowy w Ciepielowie został założony w 1988 roku przez Hipolita Fundowicza, Jerzego Ciszka i Walentego Jabłońskiego. Wówczas zarząd związku z siedzibą w Ciepielowie prezentował się następująco: przewodniczący -  Hipolit Fundowicz, zastępca przewodniczącego - Władysław Owczarek, sekretarz – Walenty Jabłoński, skarbnik – Jerzy Ciszek. W terenie funkcjonowało 6 kół w miejscowościach: Antoniów, Bąkowa, Łaziska, Pcin, Świesielice i Wielgie, zrzeszających razem 520 członków.

Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów działa na podstawie przepisów ustawy Prawo o stowarzyszeniach (Dz. U. z 1989 r. Nr 20, poz. 104 z późn. zm.) oraz statutu i posiada osobowość prawną.

Obecnie siedziba związku mieści się w Ciepielowie przy ul. Jana Kochanowskiego 4. W skład zarządu wchodzą: Jerzy Ciszek – przewodniczący i skarbnik, Stanisław Miller - zastępca przewodniczącego, Regina Nizińska – sekretarz. W ostatnich latach liczba członków uległa zmniejszeniu, obecnie związek liczy 84 osoby. Składka dla zrzeszonych w związku wynosi 24 zł na rok. Związek prowadzi kasę pogrzebową, członkowie którzy chcą z niej skorzystać mogą się dodatkowo ubezpieczyć. Przydziela również zapomogi pieniężne dla najbardziej potrzebujących, jak również wydaje bilety ulgowe na przejazdy pociągiem.

Związek zrzesza emerytów, rencistów i inwalidów w celu: poprawienia ich warunków socjalno-bytowych oraz uczestniczenia w życiu społecznym przez współdziałanie z organami władzy i administracji publicznej, samorządowej, ze związkami zawodowymi oraz innymi organizacjami społecznymi, gospodarczymi i spółdzielczymi; organizowania życia kulturalnego emerytów, rencistów i inwalidów; reprezentowania ich interesów wobec organów władzy i administracji publicznej, samorządowej oraz popularyzowania ich problemów wśród społeczeństwa.

Współpraca z samorządem gminy jest bardzo owocna. Pan Wójt Artur Szewczyk pomimo młodego wieku dostrzega problemy seniorów i wychodzi im naprzeciw. Seniorzy biorą udział w wycieczkach krajoznawczo-turystycznych.

Związek dzięki wsparciu i pomocy finansowej wójta, a także zaangażowaniu biblioteki i szkoły, co roku organizuje „Dzień Seniora”. Spotkania są okazją do wysłuchania życzeń, obejrzenia występu artystycznego młodzieży szkolnej oraz rozmów w miłej atmosferze przy poczęstunku. Spotkania często umilane są występem Zespołu Ludowego „Po Co Ci To?” z Wielgiego. Wspólne świętowanie pozwala emerytom na chwilę oderwać się od codziennych problemów i zapomnieć o swoich dolegliwościach.