Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Zajęcia plastyczne w bibliotece

Utworzono dnia 15.04.2011
Czcionka:

Zajęcia plastyczne w bibliotece

W bibliotece w Wielgiem w okresie od grudnia 2010 r. do kwietnia 2011 r. odbył się cykl zajęć plastycznych dla dzieci i młodzieży. W sumie 11 spotkań. Zajęcia prowadziła pani Marta Choroś we współpracy z bibliotekarką panią Iwoną Standowicz. W każdych zajęciach uczestniczyło ok. 15 osób z klas III, IV i VI szkoły podstawowej w Wielgiem. Celem zajęć było stymulowanie dzieci do twórczego działania, doskonalenie umiejętności manualnych oraz zachęcenie do poszukiwań własnej formy wyrazu, poprzez zapoznanie z różnorodnością technik plastycznych. Młodzi artyści uczyli się też zasad pracy w grupie, podejmowania odpowiedzialnych decyzji przy projektowaniu swoich dzieł, a także wzmacniali poczucie własnej wartości, ciesząc się z efektów swojej pracy.

Na trzech kolejnych spotkaniach grudniowych (10, 17 i 29 grudnia) tematyką były zbliżające się święta Bożego Narodzenia. Dzieci poznając ciekawe techniki i sposoby pracy, wykonały różnorodne ozdoby świąteczne: choinki, stroiki, bombki, a także rekwizyty kolędników, tj. gwiazdę i maskę turonia z ruchomą, kłapiącą paszczą.

Kolejne zajęcia odbyły się 21 stycznia 2011 r. Uczestnicy wykonali kartki dla swoich dziadków i babć. Dzieci skorzystały z książki pt. „Życzenia okolicznościowe z okazji imienin, urodzin, świąt ...”, wyszukując z niej odpowiednie wierszyki. Niektórzy zainspirowani przeczytanymi tekstami wymyślali własne oryginalne życzenia.

Następne spotkanie odbyło się 11 lutego 2011 r. Tematem prac były zbliżające się Walentynki. Każdy z uczestników wykonał serce z przygotowanej własnoręcznie masy solnej, które następnie było suszone w piekarniku, ozdabiane, malowane i lakierowane. W ten sposób powstały przepiękne serca walentynkowe.

25 lutego 2011 r. odbyło się kolejne kółko plastyczne. Tym razem prace wykonywane były w grupach. Chłopcy tworzyli pejzaż zimy, a dziewczynki postać Pani Zimy. Dzieci miały możliwość wykorzystania niekonwencjonalnych materiałów w tworzeniu swoich dzieł. Uczyły się  również współpracy w grupie.

Na kolejnym spotkaniu 5 marca 2011 r. pani Marta zapoznała podopiecznych z techniką odzyskiwania papieru. Dzieci wykonały swój papier czerpany, wykorzystując stare, niepotrzebne kartki papieru, które zostały drobno podarte, namoczone, a następnie blenderem rozdrobnione do konsystencji papki. Powstałą masę należało odcedzić na płaskim siteczku, odsączyć i umieścić na tekturce. Po wysuszeniu każdy dowolnie pokolorował swoją pracę. Uczestnicy spotkania przekonali się, że własnoręczne robienie papieru to nie tylko super zabawa, ale również dobry sposób na recykling.

Na następnych zajęciach 25 marca 2011 r. dzieci poznały technikę malowania farbą marmurkową. Przy użyciu tej metody powstały kolorowe zakładki do książek, których wykonanie dostarczyło wszystkim dużo świetnej zabawy.

W czasie spotkania 1 kwietnia 2011 r., dzieci poznały kolejną technikę plastyczną tzw. wydrapywankę. Kartki z bloku technicznego pomalowano pastelami olejnymi nakładając wszystkie kolory oprócz czarnego. Dalej pomalowano kartkę czarną farbą i odstawiono do wyschnięcia. Następnie za pomocą wykałaczki wydrapywano dowolne obrazki.

Na dalszych zajęciach tematyka związana była ze zbliżającymi się Świętami Wielkanocnymi. 8 kwietnia 2011 r. uczestnicy wykonali na kartkach z bloku technicznego pisanki wykorzystując technikę rozcierania plasteliny.

15 kwietnia 2011 r. dzieci wykonały ozdoby wielkanocne. Każdy uczestnik napompował swój balon, który następnie posmarowany był oliwą i owinięty kordonkiem umaczanym w kleju. W takiej formie prace pozostawione zostały do wyschnięcia. Następnie balony były przebite, wyjęte, a powstałe w ten sposób kordonkowe pisanki przyozdobione kolorowymi piórkami i kokardkami.

Wszystkie zajęcia były bardzo ciekawe i nikt z pewnością się nie nudził. Uczestnicy mogli wykazać się własną inwencją twórczą i korzystając z bogatego asortymentu pomocy plastycznych tworzyć prawdziwe dzieła sztuki. Prace przyozdobiły regał wystawowy w bibliotece. Dziękujemy pani Marcie za zaangażowanie, zajęcia pozwoliły na twórcze i czynne spędzenie wolnego czasu, nabywanie nowych umiejętności oraz integrację dzieci.

 

Galeria

Utworzono dnia 24.07.2015, 11:18

Pogoda

Zegar

Kalendarium

Wrzesień 2018
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Imieniny

Licznik odwiedzin:

Wszystkich: 3068

Książka